plyn-i-gabki
Czystość i porządek

Jak umyć okna i nie zwariować


Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas na wiosenne porządki, w tym – mycie okien. Niewiele osób może chyba szczerze powiedzieć, że lubi tę czynność. Dla wszystkich, którzy znają przyjemniejsze sposoby spędzania weekendów przygotowaliśmy krótki poradnik, jak usprawnić mycie okien i zaoszczędzić jak najwięcej czasu.

1. Poczekaj na dobrą pogodę

Wbrew pozorom „dobra pogoda” nie oznacza wcale bezchmurnego, słonecznego nieba, na którą zwykle czekamy. Im wyższa temperatura, tym szybciej wysycha płyn do mycia okien, pozostawiając przy tym brzydkie smugi.

2. Wybierz odpowiednie narzędzia

sciereczka-z-mikrofibry

Ściereczka do okien YORK

Wśród starszego pokolenia wciąż popularne jest polerowanie okien gazetą w celu uniknięcia smug. Rzeczywiście – okna wypolerowane gazetą pięknie lśnią, ale farba drukarska zostawia ślady na palcach, które łatwo przenieść na ramy. Trzeba więc uważać, żeby nie skończyć z czystymi szybami, ale czarnymi śladami palców na ramach.

Okna można umyć skutecznie także za pomocą mniej ekstremalnych metod – okna możesz umyć choćby za pomocą kawałka niepotrzebnej już tkaniny, np. starej koszulki. Aby upewnić się, że unikniesz smug, zainwestuj w porządną ściereczkę z mikrofibry do polerowania.

3. Nie daj się zwariować

Coraz więcej wydajemy na rozmaite płyny do mycia szyb, z których każdy jest „najlepszy”. Być może każdy z nich posiada własne unikalne właściwości, które pozytywnie wpłyną na wygląd twoich okien. Skutecznie umyć okna możesz jednak także za pomocą zwykłych płynów do szyb, dostępnych na działach z chemią. Od użytego płynu znacznie ważniejsza jest technika, co prowadzi nas do kolejnego punktu.

myjka-okienna-mr-ti

Zestaw do mycia okien Standard Mr. Ti

4. Odpowiednio zaplanuj pracę

Mycie okien to jedno z niewielu zadań, których nie warto zaczynać od początku. Czyszczenie rozpocznij od środka szyby, stopniowo przesuwając się w stronę brzegów. W ten sposób unikniesz zabrudzenia wody już na początku mycia. Najpierw przetrzyj szyby i ramy ściereczką z wodą i dowolnym detergentem (dobrze sprawdza się zwykły płyn do naczyń), szczególnie jeśli mieszkasz w pobliżu placu budowy lub domów jednorodzinnych, w których pali się w kominkach. Później za pomocą ściereczki i płynu do szyb (najlepsze są te z rozpylaczem) wyczyść same szyby (zaczynając od wewnętrznej). Na koniec wypoleruj szyby ściereczką z mikrofibry, aby upewnić się, że na oknach nie pozostaną smugi.

5. Nie utrudniaj sobie życia

myjka-okienna-kalorik

Myjka okienna KALORIK

Jeśli szczególnie nie lubisz mycia okien, zastanów się, czy nie warto zainwestować w pomoc. Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń, które znacznie ułatwią ci pracę… a nawet cię w niej wyręczą.

Wybierając myjkę do okna warto sprawdzić, czy posiada zbiornik odprowadzający brudną wodę tak, aby nie spływała po wyczyszczonej już szybie. Zdarza się, że nawet drogie myjki popularnych firm nie posiadają podobnego udogodnienia, przez co mycie okien jest dużo mniej efektywne.

robot-do-mycia-okien-winbot

Robot do mycia okien WinBot W710 Ecovas

Możesz też w ogóle zapomnieć o myciu okien i pozwolić, żeby wyręczył cię… robot. Roboty odkurzające są coraz popularniejsze, więc robot myjący okna był tylko kwestią czasu. To znacznie większy wydatek niż myjka do okien i raczej nie sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, ale jeśli masz dom, w którym mycie okien zajmuje godziny i przyprawia cię niemal o depresję – zastanów się, czy nie przyda ci się pomoc.