Kawa-na-lawe
Ładne wnętrze

Kawa na ławę


Salon to najbardziej reprezentacyjna część naszego domu, w której przyjmujemy gości. Warto więc postarać się, by wyglądał stylowo i pasował swoim charakterem do naszej wizji. Centralnym punktem każdego salonu jest wielka i wygodna kanapa. Jednak my skupimy się dzisiaj nie na niej, ale na tym, co przed nią – czyli na ławie lub stoliku kawowym.

Wybierając idealny stolik należy skupić się na odpowiedniej wielkości. Zbyt wysoki lub zbyt niski mebel będzie nie tylko niewygodny w użytkowaniu, ale również nie zaprezentuje się dobrze w salonie. Oprócz wysokości ważna jest także długość i szerokość dopasowana do rozmiarów kanapy, jak i całego pomieszczenia. Duży stolik zdominuje mniejsze przestrzenie i zabierze cenne miejsce, które można wykorzystać bardziej efektywnie. Mały stoliczek w dużym salonie może wyglądać komicznie i być po prostu niepraktyczny, jeżeli spędzamy przy nim czas w większym gronie.

Poza rozmiarem ważna jest też oczywiście waga. Jeżeli nie zamierzamy przemeblowywać salonu zbyt często, a w naszym domu mieszka małe dziecko lub zwierzę, lepiej wybrać cięższy i trudniejszy do przesunięcia mebel. Czasami salon jest jednocześnie sypialnią, w której rozkładamy kanapę. Wówczas warto kupić lżejszy stolik lub model na kółkach, który łatwo przestawimy w razie potrzeby.

Stolik kawowy Gie El

Stolik kawowy Gie El

Poza oczywistym zastosowaniem ławy, często pełni ona funkcję „zbieracza” wszelkich książek i czasopism. W tym przypadku szukajmy mebla wyposażonego w wygodną półeczkę lub szufladę na przydatne akcesoria, które chcemy mieć zawsze pod ręką.

Jeżeli określiliśmy już pożądany rozmiar i wagę, należy zastanowić się jeszcze nad materiałem – a jest w czym wybierać… Najbardziej klasyczne są stoły i ławy w całości wykonane z drewna. Zależnie od rodzaju drewna i jego odcienia można z łatwością dobrać je tak, by pasowały do pozostałych mebli znajdujących się w salonie. Ciemniejsze oraz specjalnie postarzane nadadzą pomieszczeniu charakteru, jaśniejsze wprowadzą do wnętrza światło. Pomimo różnych efektów łączy je jedno – sprawiają, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne.

Stolik kawowy Gie El

Stolik kawowy Gie El

Stolik kawowy Gie El

Stolik kawowy Gie El

Szczególną odmianą drewnianych mebli są meble wykonane ze skrzynek i palet, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Ich istotną zaletą jest to, że możesz zrobić je samodzielnie, nie wydając na to fortuny. Palety i skrzynki to świetny materiał na stoliki, szafki, łóżka czy meble ogrodowe. Wystarczy tylko trochę kreatywności, dzięki której nadasz paletom drugie życie.

Drewno wydaje Ci się nudne i nie bardzo pasuje do twojego salonu? Może warto spróbować z bardziej nowoczesnym materiałem, czyli szkłem? Przezroczysty stolik czy ława bez problemu odnajdą się w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego kolorystykę. Należy jednak pamiętać, że szkło jest podatne na zarysowania i stłuczenia. Podczas codziennego użytkowania trzeba także stale dbać o czystość blatu, na którym widać nawet najmniejsze ślady kurzu lub palców.

No cóż, nie ma idealnych rozwiązań… A może jednak są? Jeśli ciężko nam się zdecydować na jeden konkretny materiał, wybierzmy dwa. Drewno ze szkłem to ciekawy miks, który łączy w sobie klasykę i nowoczesność. Drewno i metal to również odważne połączenie, które uatrakcyjni wnętrze i nada mu charakteru. Możliwości jest więc naprawdę wiele, wystarczy tylko sprecyzować swoją wizję i wcielić ją w życie.

Na co dzień związana ze słowem pisanym, miłośniczka dobrej kuchni i literatury podróżniczej.