Stoli kawowy Miloo Garden
Ładne wnętrze

Meble ogrodowe – gotowe na wszystko


Wraz z coraz cieplejszą pogodą częściej myślimy o odpoczynku na świeżym powietrzu. To idealny czas, aby zadbać o balkony, tarasy i przydomowe ogródki. Czasem wystarczy kilka odpowiednio dobranych sprzętów, aby stworzyć prawdziwą strefę relaksu.

Stół rattanowy Melody Quartet

Meble ogrodowe to prawdziwe udogodnienie, jeśli lubisz spędzać czas w ogrodzie czy na działce. Sprawiają, że możemy spędzić na powietrzu właściwie cały dzień – odpoczywać, drzemać, a nawet jeść posiłki. Najpopularniejsze wciąż są charakterystyczne plastikowe krzesła i stoliki, ale gama dostępnych mebli ogrodowych z każdym rokiem staje się szersza. Zarówno jakość, jak i styl możesz teraz dopasować do siebie i stworzyć wspaniałą strefę relaksu dla ciebie i twojej rodziny.  Czym najlepiej kierować się podczas wybierania mebli ogrodowych?

Przede wszystkim – materiał

Przede wszystkim musisz zdecydować, czy wolisz meble plastikowe czy drewniane. Oba materiały mają swoje wady i zalety, wszystko zależy od tego, jak często i w jakich warunkach zamierzch ich używać.

zestaw mebli ogrodowych bonita zestaw mebli ogrodowych petra

Meble plastikowe są tanie i łatwe do utrzymania w czystości (wystarczy przetrzeć szmatką). Doskonale sprawdza się na balkonie i na działce, mogą też posłużyć za dodatkowe miejsce do siedzenia w domu, gdyż są lekkie i łatwo je przenosić. O ile jednak nie wyszukasz mebli z wysokiej jakości tworzyw sztucznych,  raczej nie nadają się one do używania w ogrodzie. Są dużo mniej trwałe niż meble drewniane, a także nieodporne na zmienne warunki atmosferyczne. Może im zaszkodzić zarówno mróz, jak i zbyt dużo słońca, po kilku latach użytkowania w ogrodzie są więc zwykle do wyrzucenia.

Stolik ogrodowy Portland Allibert

Meble drewniane znacznie lepiej poradzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Często są specjalnie impregnowane po to, aby zniosły zarówno mróz, jak i promienie UV. W razie potrzeby możesz też zwiększyć ich odporność poprzez zastosowanie specjalnych lakierów i farb (inaczej niż przy meblach plastikowych). Meble drewniane będą trwalsze, jednorazowy wydatek zapewni ci strefę komfortu, która przetrwa lata w formie niezmienionej przez warunki atmosferyczne. Niestety, meble drewniane są droższe niż plastikowe, wymagają także więcej uwagi niż ich plastikowe odpowiedniki. Jeśli jednak szukasz wyposażenia ogrodu, którego nie zamierzasz chować na zimę, meble drewniane będą pewniejszym wyjściem.

stolik napoli allibert leżak ogrodowy daytona allibert

Meble do ogrodu co dzień muszą znosić zupełnie inne i dużo trudniejsze warunki niż wyposażenie domu. Dlatego – bez względu na to, czy zdecydujesz się na meble drewniane czy plastikowe – jest kilka  czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Wybierz meble odporne na promienie słoneczne i niskie temperatury

Jak zostało już wspomniane, meble ogrodowe wiele znoszą.  Zadbaj, aby te, które wybierzesz były odporne zarówno na mróz, jak i na promienie UV. Nawet jeśli zamierzasz chować je na zimę, pogoda potrafi być nieprzewidywalna – zarówno mróz, jak i ostre słońce często pojawiają się akurat wtedy, kiedy nikt się ich nie spodziewa.

Zastanów się, jak zniosą zmienne warunki atmosferyczne

Stół ogrodowy Tamara

Meble ogrodowe muszą znosić nie tylko duże zakresy temperatur. Deszcz, wiatr, śnieg – to także wpływa na trwałość i wygląd wyposażenia naszego ogrodu.  W przypadku mebli z plastiku niewiele możemy zrobić, poza zapewnieniem im możliwej ochrony (możesz przenieść je w osłonięte miejsce, a poza sezonem schować do domu). Meble ogrodowe dają nam więcej możliwości, ale też ich pielęgnacja pochłonie więcej czasu. Szeroka gama lakierów, farb i impregnatów pozwala skutecznie ochronić je przed warunkami atmosferycznymi., stosowanie takich preparatów wymaga jednak systematyczności – co kilka lat należy odnowić warstwę ochronną. Więc jeśli nie jesteśmy gotowi na niekoniecznie częstą, ale regularną impregnację, być może lepiej pomyśleć o meblach z tworzyw sztucznych.

Pomyśl o czyszczeniu

W momencie wyboru być może nie wydaje się to aż tak istotną kwestią, ale podczas użytkowania nie raz pogratulujesz sobie w myślach, wyboru mebli łatwych w czyszczeniu.  Tym bardziej, że nie wymaga to specjalistycznej wiedzy – wystarczy zdecydować się na meble o gładkich powierzchniach, które będzie można regularnie przecierać wilgotną szmatką. Kolor niestety nie ma tu znaczenia – kurz i ogrodowe zabrudzenia będą równie widoczne na jasnych, jak i na ciemnych meblach. Tworzywo przypominające rattan nieco lepiej ukrywa zabrudzenia, ale nierówna faktura sprawia, ze czyszczenie jest bardziej pracochłonne.

stolik ogrodowy madera

Kolor ma znaczenie

Dopasuj kolor mebli ogrodowych do miejsca, w którym zamierzasz je ustawić. W cieniu możesz ustawić fotele i stoły w dowolnym kolorze, ale w miejscach nasłonecznionych (nawet tylko przez część dnia) zawsze wybieraj jasne kolory. Będą wolniej się nagrzewać, dzięki czemu twój wypoczynek w ogrodzie zawsze będzie komfortowy.

Nie tylko meble muszą być w ogrodzie gotowe na wszystko

Poduszki na krzesła i fotele ogrodowe od dawna cieszą się popularnością. Zapewniają  prawdziwy relaks i poziom komfortu bliski domowym zestawom wypoczynkowym.  Coraz częściej decydujemy się także na zakup mat stołowych, które chronią powierzchnię stołu przed zabrudzeniami podczas posiłków. Zarówno poduszki, jak i maty nie tylko dodają uroku naszym ogrodowym meblom, są też bardzo praktyczne – w każdej chwili można zabrać je do domu i wyprać, najczęściej zniosą niejedno pranie. Warto jednak decydować się na tekstylia przeznaczone specjalnie do ogrodu – przede wszystkim dlatego, że są przystosowane do zmiennych i niełatwych warunków pogodowych. Dzięki temu wypłowiałe poduszki nie będą cię już niepokoić.

Stolik kawowy Orlando

To podstawowe czynniki, które trzeba brać pod uwagę podczas wybierania mebli ogrodowych. Poza tym – niech poniesie cie wyobraźnia. Obecnie możesz znaleźć meble w najróżniejszych stylach, które zadowolą nawet bardzo wymagające gusta. Poszukaj tych, które będą pasować do ciebie i nie znudzą ci się nawet podczas długiego użytkowania.

stół futura miloo garden