babeczka-w-jeansach
Żyj zdrowo

Terapia ciepłem i zimnem – na ratunek w bólu


Jeśli zmagasz się z przewlekłym czy nawracającym bólem, terapia zimnem lub ciepłem jest rozwiązaniem dla ciebie. Obie formy leczenia bólu stają się ostatnio coraz bardziej popularne – i nic dziwnego, posiadają bowiem wiele zalet. Zapewniają natychmiastowy efekt, są też bezpieczne dla zdrowia, czego nie można powiedzieć o regularnym stosowaniu tabletek przeciwbólowych.

worek-na-lod

Worek na lód

Terapia zimnem, zwana też krioterapią  przyniesie ulgę w leczeniu bólu związanego z urazami, a także bólu zębów czy głowy. Oprócz tego zmniejsza obrzęki, dzięki czemu przyda się nie tylko osobom starszym, ale też wszystkim, którzy regularnie uprawiają sport. Intensywną formą terapii zimnem jest tzw. kriokomora (zabieg przeprowadzany tylko pod okiem lekarza), ale znakomite rezultaty w walce z bólem można osiągnąć już przy nawet nieznacznym obniżeniu temperatury ciała w warunkach domowych.

Z kolei terapia ciepłem jest niezastąpiona w leczeniu wszelkiego rodzaju bólów mięśniowych. Uśmierzy bóle reumatyczne, pomoże na skurcze, bóle menstruacyjne, a także na obolałe mięśnie i stawy. Docenią ją osoby długo pracujące w tej samej pozycji, cierpiące na reumatyzm, a także te, zmagające się z chorobami stawów. Terapia ciepłem posiada też właściwości relaksacyjne, pomoże rozluźnić mięśnie spięte po ciężkim dniu w pracy.

lampa-rozgrzewajaca

Lampa rozgrzewająca Schott

Terapia ciepłem i zimnem staje się coraz bardziej popularna – i słusznie. Skutecznie uśmierza nawet przewlekły ból, a przy tym eliminuje lub przynajmniej ogranicza stosowanie tabletek przeciwbólowych, jest więc znacznie bezpieczniejsza dla żołądka. Intensywne formy obu terapii (te, które wymagają konsultacji z lekarzem albo specjalistycznych zabiegów) nie są niestety dla każdego – z kriokomory nie mogą na przykład korzystać osoby z astmą i o słabym sercu (w skrajnych przypadkach taki zabieg może doprowadzić nawet do zawału!).

Istnieją na szczęście bezpieczne metody, które pozwolą ci spokojnie korzystać z dobrodziejstw terapii zimnem i ciepłem.  Na rynku są dostępne specjalistyczne urządzenia do domowego stosowania zarówno terapii ciepłem.  Możesz zaopatrzyć się w lampę rozgrzewającą i stosować ją miejscowo na źródło bólu. Takie urządzenia wciąż są niestety dość drogie, nie ma także odpowiednika do terapii zimnem. Warto więc rozejrzeć się za alternatywnymi metodami, szczególnie, jeśli nasze schorzenia nie wymagają jeszcze poważnych zabiegów.

zel-mocno-chlodzacy

Żel mocno chłodzący

masc-mocno-rozgrzewajaca

Maść mocno rozgrzewająca

Do najbardziej popularnych metod stosowania terapii ciepłem i zimnem w domu nalezą różnego rodzaju żele chłodzące bądź rozgrzewające. Być może sami także spotkaliście się z opiniami o cudownym działaniu kamfory czy tzw. „końskiej maści” – ich sekret tkwi właśnie w rozgrzaniu obolałego miejsca, co powoduje rozluźnienie mięśni i przynosi ulgę w bólu. Jest to właśnie łagodna forma terapii ciepłem.

Maści chłodzące i rozgrzewające dostaniesz w aptece, ale także w sklepach medycznych, a nawet w supermarketach. Są najłatwiej dostępne, ale z oczywistych względów ich działanie jest ograniczone czasowo – korzystanie z maści to stały wydatek. Ten problem rozwiążą okłady chłodzące lub grzejące do wielokrotnego stosowania.

podkladka-z-wkladami-rozgrzewajacym-i-chlodzacym

Podkładka Thera Curve z wkładem rozgrzewającym i chłodzącym

Na rynku są dostępne okłady w różnych kształtach, przeznaczone do konkretnych partii ciała oraz okłady uniwersalne, które możesz stosować w obolałych miejscach. Zasada działania jest zwykle podobna – okład należy włożyć na określony czas do zamrażarki lub do mikrofali, aby potem cieszyć się ich chłodzącymi lub rozgrzewającymi właściwościami.  Konieczność czekania na odpowiednią temperaturę rekompensuje możliwość wielokrotnego użytku.  Jednorazowy zakup posłuży nawet przez lata.

oklady-wielokrotnego-uzytku

Okłady wielokrotnego użytku – ciepłe i zimne

Jeśli zmagasz się z poważnymi zwyrodnieniami lub bólem o bardzo silnym natężeniu, najlepiej będzie oczywiście poradzić się lekarza. Z innymi dolegliwościami, wynikającymi z wieku, przebytych urazów czy wykonywanej pracy możesz poradzić sobie w domu. To szczególnie ważne przy przewlekłym bólu, z którym zmagasz się na co dzień. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup specjalnych lamp, okłady czy maści, przekonasz się, jak dużą ulgę w bólu przynosi terapia ciepłem i zimnem. Można bezpiecznie stosować je w domu – nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, są też dużo bezpieczniejsze i zdrowsze dla organizmu niż tabletki przeciwbólowe. Jeśli więc często zmagasz się z bólem reumatycznym lub przytrafiają ci się kontuzje – terapia ciepłem bądź zimnem to wspaniały pomysł.