Żyj zdrowo

Zadbaj o zdrowie naturalnie


Zima nie jest łatwym czasem dla naszego ciała. Mamy ograniczony dostęp do świeżych produktów, przez co jesteśmy podatni na infekcje i niedobory składników odżywczych. Warto zastanowić się nad suplementami diety, które pomogą nam dotrwać do sezonu warzywno-owocowego w dobrej formie. Jak jednak wybrać suplement, który kompleksowo zadba o nasze zdrowie?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi produktów, które jemy i których używamy do pielęgnacji. Do łask wracają stare, sprawdzone metody pozyskiwane z naturalnych składników. Odpowiednio dobrane poprawią naszą odporność i samopoczucie, pozytywnie wypłyną też na zdrowie.

olej-z-kminu-rzymskiego

Olej z czarnuszki

Wśród naturalnych suplementów diety prym zdecydowanie wiedzie czarny kminek, popularnie zwany czarnuszką. Być może  zdarzyło Wam się już na niego natknąć – był popularny wśród naszych babć, a jego użycie sięga aż do czasów starożytnego Egiptu. To, że przez tyle lat nie zapomnieliśmy o tej roślinie przemawia za jej skutecznością,

Z tego opisu wynika, że czarny kminek jest cudownym lekarstwem na wszystko. To, oczywiście, nieprawda, ale lista jego leczniczych właściwości jest imponująca. Ma rozmaite zastosowania i formy podawcze – używa się go wewnętrznie i zewnętrznie, w postaci oleju, kapsułek bądź nasion. Posiada działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antyoksydacyjne.

Stosowany zewnętrznie (w postaci oleju) z powodzeniem zastąpi krem do twarzy mieszanej i tłustej. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne pomoże walczyć z trądzikiem (zarówno młodzieńczym, jak i u dorosłych), łuszczycą czy suchą skórą. Docenią go też panie dojrzałe –dogłębnie nawilży skórę, a jego właściwości antyoksydacyjne pomogą w redukcji zmarszczek. Olej z czarnego kminku bywa składnikiem serum odmładzających, a ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne także olejków do masażu.

kwiat-czarnego-kminu

Kwiat czarnego kminku

Aby zastosować kurację z czarnuszki dla włosów czy skóry potrzeba jednak nieco czasu. Dużo wygodniej, a wciąż tak samo skutecznie będzie stosować olej z czarnego kminku wewnętrznie. Możesz pić olej bezpośrednio albo zdecydować się na wygodne kapsułki. Regularne stosowanie poprawi kondycję twoich włosów, skóry i paznokci, będzie działać przeciwzapalnie, a nawet przeciwbólowo. Olej z czarnego kminku stymuluje wzrost włosów i zapobiega wypadaniu, ma także działanie przeciwgrzybiczne. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę układu nerwowego, mają też działanie antydepresyjne.

kapsulki-sloikCzy aby na pewno jeden środek może mieć tyle zastosowań? Bogata lista właściwości budzi podejrzenia, prawda? To normalne, a nawet pożyteczne – dzięki temu jesteśmy odporni na „cudowne środki” o wątpliwym składzie i działaniu. Jednak czarny kminek nie jest nowym odkryciem o niepotwierdzonym działaniu. Jego lecznicze właściwości były znane już w starożytnym Egipcie, stosują go także Indianie. Współcześnie opinie możemy uzyskać z wielu źródeł: jego skuteczność potwierdzają m.in. opinie ekspertów i użytkowników na rozmaitych forach na temat zdrowego żywienia. Warto też zapytać znajomych, gdyż olej z czarnego kminku staje się coraz bardziej popularny, a także… babci. W końcu czarnuszka nie jest nowym odkryciem, stosując ją powracamy do „źródeł”, babcia może więc okazać się nieoczekiwanym źródłem cennych informacji.

Badania coraz częściej potwierdzają, że naturalne składniki są niezastąpione, jeśli chcemy właściwie zadbać o nasze ciało. W okresie letnim pomogą nam w tym świeże warzywa i owoce, ale przez resztę roku przyda nam się kompleksowa pomoc – taka, jaką kminek rzymski zapewnia i zapewniał już od wieków.

Ten i inne suplementy diety znajdziesz tutaj.